Julkaisimme uudet palvelutuotteemme pari viikkoa sitten. Brand Remix -nimen alle jaotellut, markkinointiviestinnän eri tarpeisiin suunnatut tuotteet syntyivät yhteistyössä tamperelaisen äänituotantoyhtiö Sound Spacen kanssa.
Lähtökohtana yhteistyöllemme oli se, ettei visuaalisen ja äänellisen suunnittelun palveluita ole aiemmin paketoitu yhtä selkeiksi tuotteiksi. Samoin yrityksen ääni-identiteettiä ei usein pahemmin mietitä, vaikka se on olennainen osa yrityksen tai tuotteen brändiä – siinä missä visuaalinen ilmekin. Yritysidentiteetin, www-sivuston ja messumateriaalien päivittämiseen ja kampanjoiden luomiseen keskittyneet palvelukokonaisuutemme tulevat tässä kohtaa avuksi.

Palvelun teema ja nimi löytyi meille uudesta elementistä: äänestä. Musiikissa remiksattu versio voi tuoda alkuperäisen kokonaan uudelle tasolle – joten miksei sama voisi toimia myös brändisuunnittelussa? Remiksausteema näkyy myös myyntisivustomme animaatiossa.

Miellyttävä yllätys Brand Remixin lanseerauksessa on se, että myyntisivuston design on huomioitu useammilla näyttäviä ulkoasuja listaavilla sivustoilla (kuten tyylitiedosto.fi, cssline.com, scrnshots.com ja posterous.betterinteractive.com). Näin kävijöitä on eksynyt sivuillemme ympäri maailmaa. Jälleen hyvä osoitus siitä, että laadukkaaseen työhön kannattaa panostaa. Maininnat design-sivustoilla tuovat ilmaista mainosta ja ajavat tehokkaasti asiaamme: työmme jälki on hyvää.
Esittäydyimme alkuviikosta Pirkanmaan Yrittäjille "Muutoksen kautta kasvuun" -seminaarissa Tallinnassa.
Olimme mukana työryhmässä, jossa pohdittiin sosiaalisen median käyttöä yritysten ja julkishallinnon toiminnassa. Nopeasti ideoimamme konseptit otettiinkin mielenkiinnolla vastaan ja niitä olisi tarkoitus kehittää kevään aikana eteenpäin.
Vaikka sosiaalinen media ei olekaan omassa yritystoiminnassamme se terävin keihäänkärki, hyödynnämme sitä useilla eri tavoilla – kuten tämänkin blogin avulla. Samoin tarjoamme sen mahdollisuuksia asiakkaillemme aina yhdessä suunnittelemamme markkinointiviestinnän puitteissa.
Vaikka Ikimono on tullut ainakin webissä jo monille tutuksi, olemme me tekijät sen takana jääneet toistaiseksi kasvottomiksi. Asia korjataan nyt – tämmöiset tyypit Kauppakadulla siis päivystävät.



Voit tutustua meihin vielä tarkemmin esittelysivullamme. Kuvista kiitokset yhteistyökumppanillemme Mikko Vierumäelle (riite.fi, twitter.com/riite).